Новини

          

Переможці хакатону

опубліковано 16 трав. 2018 р., 12:34 Александр Пупена

Наші хлопці з 3-го курсу Дібров Олексій та Бондаренко Євгеній разом зі студентами Глущенко Іван, Десюк Володимир (Навчально-наукового інженерно-технічного інституту) та Наливайко Христина (технолог Навчально-наукового інституту харчових технологій) стали переможцями хакатону агроінновацій Student Agritech Challenge, організованого для студентів агро- і технічних спеціальностей агрохолдингом Миронівський Хлібопродукт (МХП) спільно з Radar Tech і AgroHub!


Далі, пряма мова учасників:
"На такому заході ми були вперше, участі в подібних заходах не приймали. Наша команда називалась "Unity". Задачею хакатону, було вирішення проблеми транспортування комбікорму на одній із птахофабрик холдингу, в місті Ладижин. До цього трансортування здійснювалось за допомогою автомобільного транспорту, що обходилось компаніі в 12 млн. грн. в рік. Наша команда запропонувала вирішення цієї проблеми шляхом застосування пневмотранспортера. Складність полягала в деяких обмеженнях: не можна було перебудовувати будівлі та будувати нові в санітарих зонах  птахофабрики; велика протяжність фабрики в 750 м; Зберегти цілісність гранул комбікорму в процесі транспортування; Невелика потужність місцевої електропідстанції, та інше. Хакатон тривав 30 годин, без перерви. Було випито літри кави та енергетиків, для того щоб не заснути та  невтрачати дорогоцінний час)
Участь приймало 21 команда, з яких 6 мали схожий проект на наш, із застосуванням пневмотранспортеру. Але після презентації, по результатам голосування журі наш проект був визнаний найреалістичнішим та більше продуманим. Так ми отримали перемогу. Керівники холдингу пообіцяли що втілять наш проект в життя, та гарантували подальше працевлаштування в себе) Також ми виграли поїздку до Ізраїлю в технопарк."

Ми вітаємо переможців! Так тримати!


Круглий стіл - проект ІоТ Україна-Польща

опубліковано 1 квіт. 2018 р., 02:19 Александр Пупена

28 березня в Києві на базі HUB4.0 відбувся круглий стіл з польськими партнерами розвитку кластерів Інтернету речей. Ініціатором заходу стала асоціація АППАУ на чолі з Олександром Юрчаком, учасниками круглого столу стали передові члени АППАУ руху Індустрії 4.0 та ІТ-партнери з Польщі. Від нашого університету на засіданні прийняли участь Альона Шишак та співробітники кафедри ІАСУ Олександр Пупена  та Роман Міркевич.

Учасники круглого столу презентвали програми та рішення, моделі налагодження довгострокової тісної співпраці між Україною і Польщею, під час дискусії були порушені проблеми виходу на міжнародний ринок експорту за кордон.

 У рамках проекту ІоТ Україна-Польща, АППАУ працює з 2-ма польськими партнерами Люблінським технологічним парком та Польським кластером Інтернету речей. Співпраця українських і польських представників ІТ бізнесу відбувається в форматі нетворкінгу, і це вже друга зустріч в подібному форматі.  Для України, співпраця з польськими колегами надає можливість перейняти кращі практики розвитку IoT та IIoT в європейських країнах, знайти джерела фінансування для інновацій та полегшує подання та участь в грантових програмах. Для Польщі, співпраця з українськими партнерами в області хай-тек дає можливість залучити сильний науковий потенціал та український ІТ-сектор в суспільні європейські інноваційні проекти.       

Круглий стіл відбувся в рамках міжнародного проекту східного партнерства в програмі Горизонт 2020. Старт проекту відбувся наприкінці 2017 року і триватиме півроку. Фінальна конференція відбудеться вже в травні 2018 року.  Національний університет харчових технологій  є членом АППАУ та приймає участь в проекті "ІоТ Україна-Польща". Наразі необхідно сформувати університетську команду для підготовки стартап проекту IIoT, після чого зробити прототип рішення та презентувати його на фінальній конференції.

Створення школи стартапів є одним з завдань осередків (центрів) 4.0, один з яких планується відкрити в НУХТ
Делегація Чунцінського університету

опубліковано 28 бер. 2018 р., 07:18 Александр Пупена

26 березня в університеті побувала делегація Чунцінського університету разом із генеральним директором Україно-Китайського центру розвитку культури та освіти Вей Лімін і директором центру Віталієм Марченком.
Колеги з КНР відвідали лабораторії університету, в тому числі спеціалізовані лабораторії нашої кафедри.

Збори координаційної Ради руху «Індустрія 4.0 в Україні»

опубліковано 26 бер. 2018 р., 22:57 Александр Пупена

23 березня в Києві співробітники нашої кафедри прийняли участь в зборах, де відбулися вибори членів нової координаційної Ради руху «Індустрія 4.0 в Україні». Під час зустрічі учасники проаналізували результати роботи руху 4.0 в Україні, сформували пріоритети та стратегію на наступні місяці, визначилися зі структурою руху та кураторами напрямків. 

На зборах прийняті наступні рішення
1) Затвердити рішення про переведення руху зі статусу неформальної спільноти до статусу юр. особи, неприбуткової організації.
2) Затвердити цілі, завдання та структуру нової координаційної ради
3) Кураторам напрямків до 30 квітня надати свої пропозиції щодо пріоритетних напрямків розвитку на 2018
4) Наступні збори провести до 15 травня (об’єднати зі звітною зустріччю по Hannover Messe)
5) Розпочати роботи щодо юридичного оформлення та положень Статуту організації.

Про збори https://industry4-0-ukraine.com.ua/2018/03/19/council-of-national-movement-4-0/

Презентація https://www.slideshare.net/APPAU_Ukraine/40-91693914

До координаційної ради в групах IIoT та мережі центрів 4.0  увійшли також співробітники нашої кафедри.  

Відео: https://www.facebook.com/tribune.agency/videos/2189476331286618/

До координаційної ради в групах IIoT та мережі центрів 4.0  увійшли також співробітники нашої кафедри.  

Березневе засідання технічного комітету ТК 185

опубліковано 13 бер. 2018 р., 08:40 Александр Пупена

5 березня в HUB4.0 викладач кафедри ІАСУ Олександр Пупена та магістр Альона Шишак прийняли участь в засіданні технічного комітету ТК 185 ("Промислова автоматизація"). На засіданні також були представники «Сіменс-Україна», АТЕП-ТЕФ (КПІ), КНУБА, ОНАХТ, АППАУ, «Укргазвидобування»,  «Артезія», «Сатурн Дата Інтернешнл», «Нафтогазхім Сервіс».
Робочі питання зустрічі стосувались поточних питань щодо виконання минулих рішень та планів на 2018. З доповідями по стану робіт та пропозиціями на наступний період виступили:
 • Голова ТК 185 Юрчак О.В. відмітив реальний початок робіт по 3-м групам – МЕК 61512, МЕК 62443, ISO 22400 Окремо він представив декілька нових просвітніх документів, що підготовлені в групі ISO 22400 (КРІ виробництва).
 • Керівник групи МЕК 62443 (кібер-безпека) Грудзинський Ю.Е. представив план робіт групи на 2018. План включає чисельні переклади, а також можливість створення навчальних курсів – при наявності лабораторних стендів.
 • Керівник групи МЕК 61512 (періодичні процеси АСУТП) Пупена О.М. представив всі напрацювання по стандарту за минулий період 3-х років – це вже більше 10 документів різноманітного характеру.
 • Технічний директор АППАУ Романов М.О. запропонував покращити фінансовий стан ТК 185 через більш активну участь в міжнародних проектах, – зокрема він представив новий кол (запит) щодо участі в міжнародному проекті Н2020 (фаза 2).
Голова ТК 185 Юрчак О.В. акцентував на виробленні власної мотивації кожним учасником ТК – це необхідно в умовах, коли комітет ще немає ніякого фінансування. Такими мотиваторами можуть бути:
 • Для кінцевих замовників – уніфікація та стандартизація технічних умов по багатьом напрямкам, що дає в результаті економію власних ресурсів та зниження загальної вартості проектів.
 • Для інтеграторів – оптимізація та зниження собівартості інженерних робіт, й особливо в командному режимі розробки
 • Для викладачів ВНЗ – можливість створення легко масштабованої бази знань та нових тренінгових курсів, – в тому числі, комерційних
 • Для вендорів та інтеграторів – можливість встановлення нового каналу (джерела) ідейного лідерства та більш ефективного залучення замовників.
Деталі
Нагадаємо, що технічний комітет ТК 185 був створений за ініціюванням АППАУ для локалізації міжнародних стандартів ISO, IEC та ISA що стосуються промислової автоматизації на державному рівні. Ціллю ТК є також створення нових регулюючих документів та просвітного матеріалу для прискорення розвитку Індустрії 4.0 в Україні. До ТК 185 входять ряд викладачів нашої кафедри.

Інноваційне ПЗ для автоматизації вакуум-апаратів цукрового зводу

опубліковано 9 бер. 2018 р., 01:19 Александр Пупена

М
инулого року викладачі нашої кафедри зробили багато робіт по розробці та впровадженню АСУТП в різних галузях промисловості. Найбільше робіт було зроблено по розробці та пусконалагоджуванню програмної частини, де знайшли своє відображення нові підходи, що базуються на сучасних міжнародних стандартах та каркасного (паттернового) способу. Останнім завершеним об'єктом в минулому році був на Чортківському цукровому заводі, де восени  викладачі нашої кафедри Олександр Пупена, Олег Клименко, Роман Міркевич та Володимир Полупан розробили та ввели в дію програмне забезпечення ПЛК та SCADA для АСУТП приготування 1-го продукту та афінації. Професіональна робота та колосальний досвід співробітників ТОВ "САУТКОМ", який виступив генеральним підрядчиком робіт по створенню АСУТП, разом з впровадженням інновацій від ІАСУ НУХТ забезпечили автоматизоване уварювання та кристалізацію цукру на найвищому рівні якості.
Система побудована на базі ПЛК Modicon M580 (Шнейдер Електрик) та SCADA Citect. 
Розроблене прикладне програмне забезпечення базується на власному функціональному каркасі, який вже неодноразово використовувався для побудови АСУТП у 2017 році. Оскільки вакуум-апарати періодичної дії відносяться до класу т.з. "Batch" процесів, при розробці ПЗ були використані ідеї ISA-88 (IEC 61512), а саме:
 • виділення процедур з формальним описом автоматів станів, що дало змогу чіткіше означувати алгоритм та уникнути плутанини при розмові з усіма задіяними в процесі розробки та пусконалагоджування особами  а також спростити розробку програми;
 • використання двох типів режимних карт ("recipe" в термінології ISA88): активної ("Control Recipe" в термінології ISA88) та шаблону варки ("Master Recipe" в термінології ISA88), що дало змогу змінювати режимні карти за необхідності для конкретної варки, не змінюючи типові;
 • запровадження Batch-архівів, де кожна варка зберігалася окремим записом, що дозволило переглядати тренди та події для кожної виділеної варки а також використану режимну карту  


Серед новинок в каркасі та людино-машинному інтерфейсі були впроваджені та апробовані:
 • групове налагодження каналів, що дало змогу діагностувати (контроль працездатності/достовірності, прив’язки до змінної, перевірка значення) та конфігурувати велику кількість каналів (порядку 120 AI, 60 AO, 300 DI, 200 DO) використовуючи невелику кількість змінних вводу/виводу SCADA;

 • керування серводвигунними виконавчими механізмами з контролем та блокуванням по обриву датчиків кінцевого положення, можливістю самовизначення часу ходу при конфігуруванні;

 • контекстні налагоджувані вікна, що дають можливість змінювати конфігурацію технологічної змінної, форсувати її, виводити з експлуатації і т.п. 

 • контекстні тренди з параметру відображення
Дякуємо ТОВ "Саутком" за надану довіру та можливість реалізації інноваційних підходів в програмуванні АСУТП. Це черговий успішний прояв дієвого партнерства між ВНЗ та передовим інтегратором.     

Дієве партнерство, витримане роками: кафедра ІАСУ отримала нове обладнання від Шнейдер Електрик

опубліковано 25 січ. 2018 р., 12:45 Александр Пупена

Компанія Schneider Electric, світовий експерт з енергоменеджменту і автоматизації, надала нове обладнання для модернізації "Лабораторії мікропроцесорної техніки Schneider Electric" кафедри ІАСУ Національного університету харчових технологій.
Лабораторія "підсилилася" сучасними мікропроцесорними контролерами М221 лінійки SoMachine, частотним перетворювачем Altivar 630, CPU PAC M340 2020 та іншими мікропроцесорними пристроями. Кафедра ІАСУ та Шнейдер Електрик Україна вже більш ніж 20 років співробітничають у напрямку підготовки спеціалістів з автоматизації та створення навчальних матеріалів. За цей час авторизована навчальна лабораторія оновлювалась вже з десяток разів, що позитивно відображалося на навчальному контенті та рівні підготовки спеціалістів. Нові контролери M221 замінять старі, але добре зарекомендовані ПЛК кінця 90-х років TSX Micro, які використовувалися для базового рівня підготовки по програмуванню. Інше обладнання буде використане в дисциплінах "Промислові мережі та інтеграційні технології", "Людино-машинні інтерфейси".
Ми вдячні керівництву і співробітникам Шнейдер Електрик Україна за надану підтримку. А найближчим часом очікуйте на нові навчальні матеріали ;-)
              

Впроваджено в навчальний процес нову лабораторну роботу по керуванню промисловими системами з мобільних гаджетів

опубліковано 6 груд. 2017 р., 09:56 Александр Пупена   [ оновлено 6 груд. 2017 р., 09:59 ]

Лабораторна робота передбачає розробку та налагодження людино-машинного інтерфейсу для гаджетів під Android та iOS в зв’язку зі SCADA (через OPC UA <-> OPC DA шлюз від Cogent Data Hub) та ПЛК (через Modbus TCP/IP). Для побудови ЛМІ використовується інструментальна система myDesigner (www.myscada.org) та середовище виконання myMobile. Лабораторна робота розроблена викладачами Володимиром Полупаном та Дмитром Мацебулою . На мобільний пристрій завантажується додаток myMobile з Play Market для Android, аналогічне є і для iOS. Скомпільований проект завантажується в мобільний пристрій через мережу WiFi. Виконавча система на мобільному пристрої може з’єднуватися безпосередньо з контролерами та пристроями вводу виводу (через протоколи Modbus TCP/IP, S7 TCP/IP, OPC UA та інші) або зі SCADA та іншими джерелами даних через інтерфейси OPC UA, SQL. У даній лабораторній роботі студенти розробляли проект для управління установкою з маніпуляторами та віддаленого терміналу SCADA. Зробили систему керування маніпуляторами з власного мобільного і перевірили як це працює. Автоматика – це цікаво!


Відбувся вебінар на тему "RAMI 4.0 – концепція гнучкого виробництва Індустрії4.0"

опубліковано 29 лист. 2017 р., 22:09 Александр Пупена   [ оновлено 29 лист. 2017 р., 22:10 ]

28 листопада співробітники нашої кафедри провели  Вебінар на тему "RAMI 4.0 – концепція гнучкого виробництва Індустрії4.0". На вебінарі магістрант Альона Шишак продемонструвала основні ідеї функціонування Індустрії 4.0 згідно моделі комопонентів, розробленої німецькими вченими, виробниками хай-тек та представниками промисловості. 2-годинний вебінар не дав можливості повністю розкрити тему, тому було вирішено продовжити серію вебінарів на дану тему. Слідкуйте за новинами. З презентаціями Ви можете ознайомитися за посиланням

Кафедра ІАСУ виражає вдячність АППАУ за представлену вебінарну кімнату а також усім учасникам вебінару.

Робоча зустріч членів ТК-185 "Промислова автоматизація"

опубліковано 10 лист. 2017 р., 00:01 Александр Пупена

    9 листопада 2017 року на кафедрі ІАСУ НУХТ була проведена робоча зустріч членів технічного комітету стандартизації "Промислова автоматизація". На зустрічі були присутніми керівники підприємств та їх структурних підрозділів, зокрема асоціації АППАУ, Siemens, Phoenix Contact, IT Enterprise, викладачі кафедр автоматизації вищих навчальних закладів (НУХТ, КПІ та КНУБА).

На зустрічі вирішувалися поточні питання:
 • про стан виконання плану, наміченого на попередній зустрічі
 • про подальший шлях затвердження найбільш затребуваних в Україні сучасних світових стандартів в області автоматизації
 • про можливі шляхи залучення різних гравців ринку до створення просвітницьких матеріалів, супутніх стандартам
 • про погодження проекту національного стандарту ДСТУ EN 61557-9, розробленого технічним комітетом стандартизації «Засоби вимірювання електричних і магнітних величин» (ТК 90)
   
    
Також з керівництвом IT Enterprise обговорювалися  питання щодо залучення їх до участі в роботі ТК-185. Враховуючи великий досвід та успіх роботи компанії на ринку ERP та MES систем, їх вклад в роботу комітету за напрямком стандартів управління підприємством може бути дуже суттєвим. Були визначені можливі шляхи подальшої співпраці.
    Крім робочих питань ТК 185, учасники зустрічі обговорювали інші професійні питання. Зокрема, попередньо були обговорені напрямки та умови подальшої співпраці кафедри ІАСУ НУХТ та IT Enterprise в питаннях:
 • використання програмних продуктів IT Enterprise ERP/MES в навчальному процесі підготовки автоматників та економістів
 • використання хмарних сервісів Clobbi  в навчальному процесі та наукових дослідженнях
 • взаємної співпраці в напрямку розвитку стратегій інтеграцій рівня АСУТП, MES та ERP   
    Наприкінці зустрічі була проведена невелика екскурсія по лабораторіям кафедри ІАСУ НУХТ, де гості мали можливість подивитися на матеріально-технічне оснащення навчального процесу підготовки спеціалістів-автомаників. Нагадуємо, що Ви також можете подивитися наші лабораторії у віртуальному турі.  

1-10 of 51